İçeriğe geç

Dijital Baskı

Dijital Baskı, dijital ortamda bulunun görüntülerin çeşitli materyallerin  üzerine basılması tekniğidir. Dijital baskı yöntemi materyaller üzerine baskı yapmanızı sağlayan birçok farklı yöntemden sadece biridir.

Kartvizit, broşür, cepli dosya, bloknot vs. gibi az adetli yada diğer bir deyişle küçük çaplı baskı işleri için tercih edilen dijital baskı, ofset baskıya kıyasla daha maliyetli, ancak daha hızlı bir yöntemdir.

Dijital baskı ve ofset, tampon, serigrafi gibi diğer baskı teknikleri arasında birçok fark vardır.  Dijital baskıda adet artarken fiyatta yaklaşık olarak aynı orantıda artarken, diğer baskı tekniklerinde kalıp maliyeti sabit kalacağından adet artarken fiyat o orantıda artmayacaktır.

Dijital Baskı tanımı kullanılan bir başka sektörde büyük ebat baskı, açık hava reklam grubudur. Bunlar, genişliği 5 metreye ulaşan rulo malzemelere yada tabaka olarak 2x3mt malzemeye baskı yapılabilen solvent, eco-solvent ve uv baskıdır.

Branda, afiş, duvar kağıdı, folyo, cam filmleri, dekota (forex), fotoblok, mdf vs. gibi ürünlerin adet ve ebat sınırı olmaksızın basılabildiği bir yöntemdir.

Baskı çeşitlerini ve malzemelerini ayrı ayrı başlıklarda inceleyeceğiz.

Ferhan Ç. – 2019

Görsel: Freepik.com

Tarih:Dijital Baskı

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir